2015 ve Sonrasında Beklenen 10 Önemli Teknoloji

Bildiğiniz üzere çağımız teknoloji nin doruk noktasında seyrettiği bir çağ olarak nitelendirilmektedir. Artık yeme-içme kadar hayatımızın bir parçası haline gelmiş teknolojik oyuncaklar durduralamayacak bir şekilde gelişmektedir. Yazımızda değineceğimiz konu da yakın gelecekte beklenen , bilim – kurgu filmlerinden fırlamış gibi gözükse de yapılabilirliği bulunan muhtemel teknolojilerdir.

10. Google Glass:

Çıkışı yılan hikayesine dönen Google Glass teknolojisini listeye alıp almamakta çok düşündüm fakat çıkabilme ihtimali şuan bile bulunuyor. Bu teknoloji sayesinde sanal gerçeklik uygulamaları hayatın içine dahil olabilecek. Ayrıca gördüğünüz kişinin sosyal medya içerisindeki profil bilgilerini görebileceğiniz, istediğiniz anda yüksek kalitede fotoğraf çekip video kaydebileceğiniz bu teknolojiler, gelecekte yaygın bir şekilde kullanılabilirler. Ses ile kontrol edebileceğimiz bu teknoloji içerisinde ışık ve hareket sensörü, pusula gibi öğeleri içermekte ve istediğiniz her an Wifi bağlantısı ile internete bağlanabilmektedir. Gooogle tarafından geliştirilmekte olan ve şuan bile bir araştırma projesi olarak devam eden bir teknolojidir.

9. Holografik Telefonlar:

Akıllı Telefon teknolojilerinde bazı şirketlerin denediği bu teknolojik geliştirme günümüzde tam   olarak başarıya ulaşmasa da ileride beklenen bir gelişmedir. Hologram şeklinde klavyeler veya üç boyutlu görüntülü konuşma yapabilmemizi sağlayabilecek bu teknoloji birçok bilim-kurgu filminde (Ironman gibi ) yer almıştır. Hayatın her alanında değişik tecrübeler kazandıracak bu     teknoloji de gelecekte beklenen en önemli buluşlar arasındadır. Günümüzde bazı telefonlarda           duvara yansıtma yapabilen ve yansıyan görüntüden kontrol edilebilen bir sistem geliştirilse de   bu  tam olarak Holografi teknolojisini karşılamamaktadır. Holografik cep telefonları konusundaki   çalışmalar Amerika,Avrupa ve Uzak Doğuda bazı üniversite ve teknoloji laboratuvarlarında devam etmektedir.

8. Sanal Gerçeklik:

Benim de en merakla beklediğim teknoljilerden olan sanal gerçeklik sayesinde örneğin silahlı mücadelenin yoğun olduğu bir video oyununun gerçek aktörü olabileceksiniz. Günümüzde de pek çok belgeselde bu konuda deneyimler yaşandığına şahit olduk fakat normal bir insan bu kadar ekipmanı edinemediğinden ve şuan ki sanal gerçeklik teknolojisinin belirli bir aygıt donanımı gerektirmesi, teknolojinin yaygınlaşması adına engel teşkil etmektedir.

Gözünüze ve vücudunuz belli noktalarına yerleştirdiğiniz sensörler ise tüm duyularınız sanal gerçekliğinde içinde yer almakta ve böylece kendi şaşırtıcı bir deneyim içinde hissetmektesiniz. Yakın gelecekte daha portatif sanal gerçeklik cihazları geliştirildiğinde teknolojinin tüm dünya da yaygın olarak kullanılacağı aşikar…

7. Uçabilen Otomobil:

Bu teknoloji geliştirilir mi hayal etmesi bile ilginç olan bu teknolojik ilerleme sayesindetrafik sorunu göklere taşınacaktır. Özellikle İstanbul’un uçan otomobil trafiğinde kuşlara yer kalır mı bilinmez ama siz yine de hayal etmekten korkmayın. Bu teknoloji dünyanın farklı köşelerinde amatör bazı girişimci ve bilim insanı tarafında portatif şekilde denense de dünyanın önde gelen otomobil devleri hâlâ bu teknolojiye el atmamış durumdadır. Ancak bu teknoloji geliştirilecekse elektrikli ve ya hibrit motorlu şekilde otomobiller tasarlanmalıdır. Çevreci mesajımızı da verdikten sonra sırada hangi teknoloji varmış okuyup öğrenin.

6.  İleri Yapay Zekalı PC:

Üzerinde uzun süredir uğraş verilen ve bazı etik soruları da beraberinde getiren çok önemli bir eşik olan yapay zeka, Prolog dili üzerinden yapılan çalışmalarla bilişim dünyasında yer almıştır.

Büyük bir dahi ve Matematikçi olan Alan Turing yapay zekanın babası olarak bilinir. Tasarladığı Turing Makinesi adı verilen yapı sayesinde sanal bir beyin belli sembollere göre belirli hesaplamaları yababilmekte bir bakıma ilkel anlamda karar verebilmektedir.

Bu gelişmeler Prolog Yapay zeka programlama dilinin bulunmasında temel oluşturmuştur. Düşünsenize karşınızda size insan gibi cevap veren , süper zekalı bir PC ve size her türlü probleminizde yardımcı olacak. Fakat şunu da unutmamalıyız ki şuan her türlü resmi ve gayri resmi işlemlerin yapıldığı internet bilgisayarlar tarafından kontrol edilmektedir (Server PCler, geliştirilen internet yazılımları ve web siteleri) Eğer akıllı duruma gelen bilgisayar kötü bir niyette ise (duyguları olması imkansızdır) yada daha doğrusu insanlığın şanşı yaver gitmezde bilgisayarlar her türlü bilgiyi aleyhimize kullanırsa o zaman büyük bir kaosun içinde kalabiliriz. Tek yapmamız gereken eğer yapay zeka sektöründe değilsek oturup beklemek…

5. Okyanus Kolonileri:

2050 yılında dünyadaki insan nüfusunun 12 milyar olacağı söyleniyor. Bu da şehirleşme konusunda bizi marjinal düşüncelere itiyor. Bu alternatiflerden biri de ciddi bir şekilde okyanus içerisinde süper akıllı şehirler kurarak bazı insanların burada yaşamlarını sürdürmesini sağlamak. Nüfusumuzun bu kadar artması durumunda bilim insanları kirliliğe yol açmıyacak şekilde bunun gerçekleştirilebileceğini belirtmekte ve bu konuda bazı deneyler gerçekleştirmektedir. Mikro orginizmalardan ve bitkilerden kendi enerjisini kendi üretebilecek olan bu şehirlerin kurulması artık hayal olmaktan çıkmaya çok yakın gibi gözüküyor.

4. Üç Boyutlu Yazıcıların Yaygınlaşması:

Bir çoğumuz bu teknolojinin hali hazırda var olduğunu biliyordur. Ancak şuan için evlerimiz veya işyerlerimizde yaygın bir şekilde bu teknolojinin nimetlerinden faydalanamamaktayız. Ancak çok yakın bir gelecekte aklınıza gelebilecek her türlü maddi araç gereci, yiyeceği,aksesuarı hatta giysiyi dahi bu yazıcı sayesinde tasarlayabilecek, başka hiçbir teknolojiye ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak pek çok ticari kaygı ve kapitalist düzen bu teknolojinin çıkışı ertelemekte ya da geliştirilmesini istememektedir. Aslında bu kaygı yersiz değildir ve bu alanda çalışan bir sürü insana da haksızlık yapmamak gerekir.  Geldik ilk üçe…

3. Kablosuz Elektrik:

Büyük bilim insanı Nicola Tesla 20. yüzyıl başlarında bu teknolojiyi geliştirmiş ancak gizli ve açıklanamayan bazı nedenlerden dolayı geliştirme durdurulmuştur. Kablosuz elektriğin insanlık adına gerçekten önemli bir eşik olmasının en büyük nedeni kablolardan kurtulmanın yanısıra , trafo ve kablo gibi ölüm tehlikesi bulunan unsurların ortadan kalkması, tüm elektronik aygıtları için maliyetin düşmesidir. Kabloların tarih olması ile daha düzenli ve akıllı şehirlerin ortaya çıkacağı bir gelecekte yaşamayı hangi insan istemez ki ? Bu bölümü kısa tutmamın sebebi başlığın kendi kendini yeterince açıklıyor oluşudur.

2. İnsan Benzeri Robotlar:

Yukarıda bahsettiğim yapay zekanın bir tık üstü olarak düşünebileceğiniz bu teknoloji fiziksel olarak Japonya da gerçekleştirilmiş, görüntü ve hareket açısında ayırt edilemeyecek tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Ancak zeka konusunda ve insan hareket dinamikleri konusunda çok büyük eksiklikler bu teknolojinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor. Bilim insanlarının bir öngörüsüne göre insandan ayırt edilemicek bir robotun tasarlanması işin içine duygular girdiği için imkansız olmakta birlikte gelecekte ortaya çıkacak üst düzey yapay zeka yazılımları ile bu sorun bir miktar çözülebilir.

Asıl soru biz insanlar buna hazır mıyız ? Yukarıda çok az bahsettiğim etik sorun işte tam olarak bu. İnsan olarak bizim tasarladığımız ve bize benzeyecek olan robotların bir hakkı olacak mı ? Bir birey gibi mi yoksa gelecek çağın kölesi şeklinde düşünülebilecek değersiz bir varlık mı olarak kabul edilecek ? Tüm bu sorularla beraber daha uzun yıllar boyunca tartışılacak ve üzerinde çalışılacak bir teknoloji olacağı kesin. Kim bilir belki 2100 yılına kadar aramızda dolaşmaya başlayabilir robot insanlar.Beklemek bedava merak etmeyin.

1. Marsa Koloni Kurma Fikri ve Süper Sonik Uzay Mekiği:

Uzay mekiği teknolojisinin ismi tam olarak bu olmasa da Nasa, ileride tasarlanacak uzay mekiklerinin evrenin büyük bölümünde bulunan ant-madde ya da popüler ismi ile karanlık enerji (ilerleyen yazılarımızda Yaratıcı ve karanlık enerji bağlantısından bahsedeceğiz) yi kullanarak uzayda ilerleyebileceği gibi bir fikirden bahsetmiştir. (İnanmayan arkadaşlar varsa “antimatter” kelimesi ile arama yapıp İngilizce kaynaklara ulaşabilirler) . Böylece hiçbir yakıt ikmaline gerek kalmadan insansız bir biçimde ve bazı akıllı robotlardan oluşan bir murettebad uzayda yolculuk edebilecek. Bizim sadece kumanda edeceğimiz bu robotlar ile uzay hakkında bilinmedik bir çok nokta aydınlanabilir. Ayrıca bir diğer konu olan mars üzerinde insan yerleşimleri kurma fikri de artık hayal olmayabilir. Artık Nasa bu büyük görev için astronotlarını hazırlamakta, deneyler ve provalar yapmaktadır.

Detaylı bilgilere internetteki pek çok kaynaktan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir çok belgeselde de bu konu üzerinde durulmaktadır. Bana kalırsa bu yakın gelecekte gerçekleşebilecek en büyük teknolojidir. Çünkü Dünya dışında bir yerde yaşama fikri gerçekten olağanüstü bir fikirdir. Marsa giden öncü insan grubu orada kuracağı sera gazı salan santraller ile marsta bir atmosfer oluşması sağlayacak, böylece uzun yıllar sonra ısınan mars atmosferi belki de yaşanabilir durumua gelecek. Bu ne kadar büyük bir hayal ürünü olarak görünsede inanın biz insanoğlunun başaramayacağı bir şey yoktur. Yaratıcı’mız bizlere başka hiçbir canlı da olmayan (ya da varsa da daha henüz keşfetmiş değiliz) üstün bir beyin bahsetmiş ve bu ultra bilgisayarı kullanmayı da bizlere bırakmıştır. Yazımızı okuduğunuz ve yorumlarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler…