İNSANLIK MARS GÖREVİNE HAZIR MI ?

Dünya Dışı Koloni Projelerinde Kızıl Gezegen’ in Seçilme Nedenleri

Uzay ve İnsan yazı serimizin ikinci yazısı olan “Dünya İnsanı Mars görevine ne kadar hazır?” isimli yazımızda, şuan da Mars’a planlanan görevlerden ve koloni projelerinden bahsederken aynı zamanda, bunun psikolojik ve fiziksel etkilerini irdeleyeceğiz.

İnsanlık günümüzde, 200 yıl öncesi düşünüldüğünde teknolojik açıdan inanılmaz derecede ileri gitmiştir. Bu yüzden Dünya dışına yolculuk etme fikri son yıllarda iyiden iyiye güçlenmeye başlamıştır. Dünya üzerinde bile keşfedilmeyi bekleyen onca sır varken, uçsuz bucaksız evrende bizlere bekleyen milyonlarca sır olduğunu düşünmek kaçınılmazdır. İnsanlık olarak sahip olduğumuz merak duygusu nedeniyle bu konulara fazlaca yatırım yapmaktayız. Uzay araştırmalarına bunca yatırım yapılmasının sebebi elbette sadece meraka bağlanamaz. Artan dünya nüfusu sebebiyle, gün geldiğinde alternatif bazı dünyalar oluşturmak gerekebilir. Bunu sağlayabilecek potansiyele sahip yerlerden biri de hiç şüphesiz kırmızı gezegen (Mars) dir.

marsDünya dev bir ateş topu iken kızıl gezegen de hayatın filizlendiği, Curiosity adlı kaşif robotu gönderdiği bulgular yardımıyla bilim insanlarınca kanıtlanmış bir gerçektir. Günümüzde dahi Mars mevsim döngüsünün en sıcak olduğu zamanlarda suyun sıvı halde bulunduğuna dair bir çok kanıt tespit edilmiştir. Ayrıca gezegenin toprağında bazı organik moleküllerde (karbon, hidrojen vb.) tespit edilmiştir. Tüm bu koşullar, burada insan kolonisi kurma fikrini destekleyici etkide olmuştur.

 

 

Kızıl Gezegene Planlanan En Önemli Koloni Projeleri

MARS ONE

2035 yılında gezegende bir insan kolonisi kurmak için planlanan Hollandalı girişimci Bas Lansdrop tarafından desteklenen, en önemli koloni projelerinden biridir. Projeyi gerçekleştirecek olan şirket 2011 yılında kurulmuş ve projeye 2012 yılında başlanmıştır. Aşağıdaki listede projenin önemli bir kaç aşamasını görebilirsiniz

MARS ONE ÖNEMLİ PROJE AŞAMALARI
  1. 2022 yılında keşif aracının yerleşilecek araziyi belirleyeceği öngörülmektedir. Yaşam alanını belirlemede, arazinin suya yakınlığı, kızıl gezegende sıklıkla girilen kum fırtınalarından daha az etkilenmesi ve organik materyallerin yoğunluğu gibi kriterler göz önüne alınmaktadır.
  2. SpaceX Dragon uzay aracı ile ilk yiyecek tedarik görevleri 2024 yılında planlanmaktadır. Böylece koloni kuracak öncülerin daha rahat bir misyon geçirmeleri sağlanacaktır.
  3. 2027 yılında ilk koloninin Mars’a ulaşması ve Dragon aracından yararlanarak koloni kurma çalışmasına başlamaları öngörülmektedir. Önemli hazırlıkları ve yerleşim alt yapısını oluşturacak bu öncü koloniden sonra zamanla koloni sayısının 20’e kadar arttırılması planlanmaktadır.

spaceX dragon

SpaceX Colonization Project

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketi tarafından planlanan bu proje ile kızıl gezegene, 2025 yılında bir insan kolonisi kurulması düşünülmektedir. Çoğu insan için güvenilmez bir milyarder olan Elon Musk tarafından desteklenmesi dolayısıyla bazı soru işaretleri içerse de, projenin yetkili isimleri kendilerine güveni oldukça yüksek görülmektedir. Konu hakkında Eylül 2016 da konu ile alakalı bir video kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu görevin temelini Dragon denilen insansız yolculuk etmesi planlanan (daha sonra insanlı olarak da tasarlanabileceği belirtilmiştir) uzay aracı oluşturmaktadır. Elon Musk ayrıca bu konuda her türlü yardıma açık olduğunu söylemiş, bütün Mars projelerine destek vermeye açık olduklarını belirtilmiştir.

Mars Görevleri Hakkında Kişisel Görüşlerim

Planlanan tüm projelerde en önemli olan görevi gerçekleştirecek insanların psikolojik ve fiziksel açıdan yeterli seviyeye sahip olması gerekmektedir. Teknolojik açıdan düşünüldüğünde bana kalırsa bu görev medeniyetimizin baş edebileceği zorluktadır. Ancak uzun sürecek bir yolculuk olduğu için ve görevin bir sonraki aşamasında, dünya yaşamına uyum sağlayan bir canlının başka bir gezegende yaşamına devam etmek zorunluluğu oluşacağı için bu insan topluluğu manevi ve maddi açıdan birçok zorlukla karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden projeyi gerçekleştirecek ekip, uzun bir dönem boyunca hazırlanarak, Apollo 8 den sonraki en önemli insanlı uzay projesi olan kızıl gezegene koloni kurma projesini gerçekleştirme hedefine ulaşma amacındadırlar. Ülkemizde pek fazla gündem oluşturmamakla beraber, bana kalırsa insanlık tarihi için en önemli dönüm noktası, bu projenin gerçekleştirilmesi olabilir. Çünkü böylece insanların uzaya hükmedebileceği düşüncesi iyiden iyiye güçlenecektir. Tabi ki bizden daha üstün bir dünya dışı medeniyetle karşılaşmazsak 🙂

Uzay ve İnsan yazı serimizin ikinci yazısı burada sona ermektedir. Umarım yazımızda yeterince eğlenceli bir zaman geçirmişsinizdir. Hoşça kalın bilimle kalın!