Internet Dünyasının Göz Bebeği

4 Eylül 1998 yılındaki kuruluşundan sonra internet dünyasının göz bebeği Google, ilerleyen yıllar boyunca çok hızlı bir şekilde büyüyerek, büyük bölümü ABD ‘ de bulunan kapitalist dev şirketler arasında kendine yer bulmuştur. Öyle ki 2017 yılının Fortune Dünyanın en değerli şirketleri listesinde 1 numarada Google gösterilmiştir. Bu da gösteriyor ki şuan piyasaya hakim olmak istiyorsanız, kapitalizm unsurlarının tümünü bünyenizde bulundurmanız gerekmektedir.

Internetin dünyada yaygınlaşmaya başladığı doksanlar sonunda ortaya çıkmış olan Google, kurucularının bile aklına gelemeyecek kadar hızlı büyüyerek, birleşik devletler piyasasına egemen olmasının yanında, tüm dünyanın bildiği bir kelime haline geldi.

Google ile serbest piyasa ekonomisi arasındaki bağlantıyı isterseniz bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde şubesi olan bir fast-food zincirini düşünün. Sizin şehrinizde sevdiğiniz tarzda yemekler sadece orada ise gider orada ihtiyacınızı karşılarsınız. Aynı firmaya benzer kalitesi daha düşük olan bir restorana, ekonomik şartlarınız el veriyorsa gitmezsiniz. (Kaliteli olanı daha pahalı olarak düşünürsek). Arama motorları içinde de Google kalite olarak diğer motorlardan çok daha öndedir.

Internet giriş kapısı çoğu kişi için Google olduğundan, tahmini olarak Dünya da en az 4 – 5 milyar kişinin bu siteyi kullandığını düşünürsek, herhangi bir hesap yapmadan Google şirketinin neden burada olduğunu anlarız. Bunun temelini tabi ki internet aracılığıyla insanlara ulaşan reklamlardan elde edilen gelirler oluşturmuştur. Daha sonra  diğer alanlara da el atılarak şirket, tabiri caizse dev bir kapitalizm canavarına dönüşmüştür. Aradığınız her şey artık size bir Google kadar yakın hale gelmiştir.

internetBüyük Balık Küçük Balığı Yutar Gerçeği

Internet devi Google, kurulduğundan bu yana o kadar firmayı içerisine katmıştır ki onu kendinden küçük balıkları yedikçe büyüyen ve güçlenen bir çizgi film kahramanı olarak düşünebiliriz. Bu balıkları da  birçok farklı ihtiyacı karşılamak için yediğini düşündüğünüzde, yenilmesi neredeyse imkansız bir karakter ortaya çıkacaktır.

Google, Apple, Samsung gibi şirketlerin diğer şirketler gibi güç kaybetmesi uzak bir ihtimal olarak görülmektedir. Çünkü bu şirketler kapitalizm sistemini kullanarak diğer şirketleri egemenlik altına almıştır. Böylece piyasa üzerinde baskılarını arttırmış, “ben burada olduğum sürece benim kadar güçlü olmanız imkansız” mesajını vermiştir. Bu demek değildir ki; sadece şirket satın almak, büyümek ve gelişmek için yeterlidir. Bunları koordineli bir şekilde kullanmak, yapılacak projeye ya da ulaşılacak hedefe göre, satın alınan şirketin tecrübeleri değerlendirmek de kolay iş değildir. Bunları yapmak için belli bir birikim ve iş tecrübesine ihtiyaç vardır.

Yaşadığımız dönemde kabul edelim ki en büyük güç bilgidir. Bilime ve teknolojiye daha doğrusu yüksek teknolojiye sahip bir devlet değilseniz, dünyanın en büyük 10 ekonomisine sahip ülkeler listesine girme hedefi sadece hayalden ibarettir. Yüksek teknoloji ürünü üretmeyen, gerekli bilimsel araştırmaları gerçekleştirmeyen bir ülkenin bu seviyeye gelmesini beklemek, bana kalırsa bir rüyadan öteye gidemez. Böyle bir düşüncede olmamın sebebi, şuan ki devlet yönetimine eleştiride bulunmak için değil, genel anlamda ülkemizin ekonomi politikasının yanlış olmasından dolayıdır.

Kurulduğundan Günümüze Kadar Google Tarafından Satın Alınan Şirketler

Parantez içerisinde hangi Google şirketine entegre edildiği yer almaktadır. Listenin sıralaması tarihe göre yapılmıştır

Tam Liste : Google Tarafından Satın Alınan Şirketler (İngilizce)

2001 Yılı: Deja (Google Groups) – Outride (Google Personalized Search)

2003 Yılı: Pry Labs, Genius Labs (Blogger) – Neotonic Software (Google Groups, Gmail)

Applied Semantics, Sprinks (AdSense, AdWords)

NOT: Bu yıl alınan şirketler Google için temek gelir kaynaklarını oluşturmuş ve büyümesini hızlandırıcı bir etkide bulunmuştur.

2004 Yılı: Picasa Image Organizer (Picasa, Blogger) – ZipDash, Where2, Keyhole Inc (Google Maps, Google Earth)

2005 Yılı: Urchin Software Corp. (Google Analytics) – Dodgeball (Google Latitute)

Reqwireless, allPay GmbH, bruNET  GmbH (Google Mobile) – Android Inc (Android) 50.000.000 $ karşılığında

2006 Yılı: dMarc Broadcasting (Google AdSense), Upstartie Word processing (Google Docs) – 2Web Technologies (Google Spreadsheet)

Youtube (Youtube) 1.650.000.000 $ karşılığında, Endoxon (Google Maps)

2007 Yılı: Adscape (Adsense), DoubleClick (Google AdSense) 3.100.000.000 $ karşığında – Trendalyzer (Google Analytics) – Marratech (Google Talk, Google Hangouts)

GreenBorder (Google Chrome) – GrandCentral (Google Voice) 45.000.000 $ karşılığında – Postini (Gmail) 650.000.000 karşılığında

FeedBurner (FeedBurner) 100.000.000 $ karşılığında

NOT: Liste oldukça kabarık olduğundan bu tarihten sonra en önemli satın alınma olaylarını listeliyoruz. Tam listeye yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Diğer Önemli Satın Almalar

2009 Yılı: On2 (WebM, Youtube) 133.000.000 $ – AdMob (DoubleClick) 750.000.000 $

2010 Yılı:  Aardvak (Advark) – DocVerse (Google Docs ) –  Invite Media (DoubleClick) 81.000.000 $,

Metaweb Semantic Web (Google Search) – Slide.com (Google+, Google Play, Orkut)  228.000.000 $ karşılığında

Like.com (Google Shopping) 100.000.000 $ karşılığında

2011 Yılı: MOTOROLA Mobility  (Android, Google TV, Android TV, Patent Portfolio) 12.500.000.000 $ karşılığında

2012 Yılı: Wildfire Interactive (Google, Google+) 450.000.000 $ karşılığında

2013 Yılı: Waze (Google Maps) 966.000.000 $ karşığında

2014 Yılı: Dark Blue Labs & Vision Factory (Google DeepMind) DeepMind Tech. (Google DeepMind) 625.000.000 $ karşılığında

2015 Yılı: bebop (Google Cloud Platform) 380.000.000 $ karşılığında

2016 Yılı: Apigee  (Google Cloud Platform) 625.000.000 $ karşılığında, Owlchemy Labs, Eyefluence (Google VR)

2017 Yılı: HTC (Google Pixel) 1.100.000.000 $ karşılığında

İnternet dünyası kategorisinde diğer yazılara ulşamak için tıklayınız.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım iyi zaman geçirmişsinizdir. Internet dünyası ve teknoloji ile alakalı başka bir yazıda görüşmek üzere!