BEŞ ALTERNATİF SOSYAL AĞ

Hayatın vazgeçilmez unsurları haline gelen ve yolda yürüyen yaşlı amcadan 5 6 yaşındaki çocuklara kadar herkesin kullandığı sosyal ağ platformları arasında kullanıcılar farklı içerikte sosyal içerikleri arar duruma geldiler. Bu yazımızda en çok bilinen sosyal medya ağları olan Facebook, Twitter , Instagram gibi sitelere alteratif olabilecek yeni nesil sosyal ağların öne çıkan beş tanesinden bahsedeceğiz.

1. Path :

path_social_network_on_socialmouths

Mobil bir uygulama olarak piyasada yerini alan fotoğraf paylaşım ve mesajlaşma gibi standart sosyal aktiviteleri destekleyen yeni nesil sosyal ağdır.  Sizleri sıkmamak adına tarihinden ve ya hangi dillerle yazıldığı gibi teknik konulardan bahsetmeyip direkt genel özelliklerinden maddeler halinde bahsetmek istiyorum

1. Yakın çevreniz ve aileniz arasında kullanabileceğiniz Path arkadaş sayınızı 150 kişi olarak sınırlamakta bu da diğer sosyal ağlara göre daha özel bir konuma gelmesinde etkili olan faktörlerden biri olmaktadır.

2. Facebook tarzı profil akış sayfası olan Path üzerinden video,müzik ve fotoğraf paylaşımı yapabilir , aynen Facebook’ da olduğu gibi durum güncellemesi yapabilirsiniz.

3. Şu an iOS ve Android işletim sistemleri olan Akıllı telefonlarınıza uygulama olarak indirebildiğiniz Path her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Ancak ülkemizde pek popüler olmayan uygulamanın bu yüzden Türkçe sürümü de bulunmamaktadır. Ancak özel bir sosyal ağ kitlesine sahip olma imkanı sunduğu için ülkemizde de ilerleyen aylarda popüler olma olasılığı yüksektir.  Akıllı telefon kullanma konusunda önde gelen bir ülke olduğumuza göre potansiyelin siz de farkına varmışsınızdır. ?

Uygulamaları indirebileceğiniz resmi web sitesi : https://path.com/

2. Tinder :

tinder-logo

Ülkemizde her geçen gün kullanıcı kitlesi büyüyen ve insanların bağımlısı olabileceği bir uygulama olan Tinder tam olarak sosyal ağ olarak kabul edilmese de her geçen gün eklenen özelliklerle alternatif olma yolunda ilerlemektedir. Ancak bu uygulama diğer sosyal ağların desteği ile popülerlik kazanmaktadır. Çünkü facebook üzerinden bağlanılabilen bir uygıulamadır kendisi. Yani Facebook içerisinde yan uygulama gibi düşünülebilir . Ancak kullanıcı sayısı tatmin edici boyuta geldiğinda ayrılıp kendi kitlesine sahip potansiyel bir sosyal ağ olacağı fikrindeyim. Uygulamanın başlıca özellikleri :

1. Facebook hesabınızla bağlandıktan sonra karşınıza çıkan erkek – kadın fotoğrafları için iki seçeneğiniz var .  Beğenmek ya da beğenmemek … Eğer o da sizi beğendiyse bağlantı sağlanmış oluyor ve mesajlaşma olayına geçiş için artık önünüzde hiçbir engel yok. Tabiki eşleştüğiniz bağlantıyı kaldırmadıysa. Artık gerisi sizin sosyal becerinize kalıyor.  Buna İngilizce de ” match ” adını vermişler biz ise eşleşme diye adlandırmaktayız. Nasıl bir eşleşmeyse artık siz karar verin:)

2. Anlar adlı bölümde ise eşleşme olan kişi,  o gün içerisinde çekip (24 saat sonrası içerik siliniyor) çeşitli düzenlemeler yapabildiğiniz anlık fotoğraflarınızı beğendiğinde beğenilen fotoğrafları görebilmektesiniz. Böylece sanki güzel bir anı yaşarmışcasına sentetik mutluluklar yaşayabilirsiniz. Bana sorarsanız eğer ciddi bir ilişki için kullanmak istiyorsanız bu tinder işlerine hiç bulaşmayın derim ama tabiki popüler bir uygulama haline geldiği için yazımızda bahsetme ihtiyacı duydum. Affınıza sığınıyorum . ?

Bu bölüm biraz esprili oldu evet ama sizleri sıkmamak görevimiz.  Siz ziyaretçilerimizi memnun etmemiz gerekiyor. Dilerseniz üçüncü alternatif sosyal platformumuzdan bahsedelim.

Tinder uygulamasını indirebileceğiniz  web sitesi

http://www.gotinder.com/

3. Pinterest :

icon_13

2009 yılında ortaya çıkan ve panolama sistemi ile görseller paylaşılabilen bir platformdur. Daha çok feminen bir çizgide olmakla beraber ilgi çekici panolar ile erkek kullanıcılarından ilgisini çekmeye başlamıştır. Eğer bir siteniz varsa ,web sitenizin içeriğini de profilinize eklediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bir tasarımcı veya stilistseniz daha doğrusu görsel öğelerle iç içe iseniz bu ağ tam size göre.  Ayrıca sanatsal değeri olan dijital görsel öğelerin (video,fotoğraf veya illüstirasyon) paylaşımı için kullanılabilecek en önemli web platformu konumunda olan Pinterest gerçekten değerlendirilmesi gereken bir sosyal ağdır. Pinterest şu anda bahsettiğimiz diğer ağlara göre daha bilinir olduğundan hakkında daha kısa bilgi verdim. Eğer bilmeyen ziyaretçilerimizin varsa kesinlikle bir denemenizi tavsiye ederim. Sonuçta internet dünyadaki en özgür alan ama tabiki eğer bizim gibi yasaklara alışkın bir ülkede yaşamıyorsanız. ?

Pinterest’e ulaşmak için tıklayınız : https://tr.pinterest.com/

Pinterest Profilim : https://tr.pinterest.com/ahmettolgas/

4. quup :

Çok farklı bir sosyal medya platformu olan quup Türkiye’de yapılmış en önemli girişimcilik örneklerini arasındadır. Sitede sizinle ortak ilgi alanına sahip arkadaşlar edinebilir, çeşitli haber platformlarından ve web sitelerinden alınmış kendi arkadaşlarınızın paylaşımları dışında içeriklere ulaşarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Alternatif olarak değerlendirmemizin temel sebebi kullanıcısını düşünen ve özgün içeriğe sahip bir sosyal ağ olması kısacası farklılık yaratmasıdır.  Ayrıca yaptığınız paylaşım üzerinde tıpkı bir Blog yazısı yazar gibi çeşitli düzenlemeler yapabilir (video ve diğer sitelerden alınan içerikler gibi paylaşımlar) profilinizde farklılık yaratabilirsiniz. Bana kalırsa bir deneyin memnun kalmazsanız bir daha denemezsiniz olur biter . Sonuçta her web sitesi ziyaretçileri ile kalıcı bir yer kazanmaktadır. Yazımızda da bahsettiğimiz ve önemli olarak nitelendirdiğimize göre bu platformunda yeterli derecede ziyaretçi kitlesi bulunmaktadır.

Web Sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz !

5. Tumblr :

Geldik kullanımı en eğlenceli olan ve daha çok paylaşım odaklı olan yani sosyal bağlantıya en çok izin veren alternatif sosyal medya ağımıza. Gönderileri yedi farklı biçimde (metin,fotoğraf,video,bağlantı,alıntı,ses ve sohbet ) yapabildiğiniz bu web platformunda yaratıcılık en üst seviyede yer almaktadır. Bir çok blog paylaşımın kaynağı olan Tumblr ile üye olduğunuz blogdaki her güncelleme panonuzda görülmekte böylece ilgi alanınıza yakın insanlar güzel etkileşimler kurabilirsiniz . Ayrıca yaratıcılığı üst düzey olan insanların tecrübelerini öğrenme şansı yakalayabilir, zaman geçtikçe yaratıcılık konusunda ufkunuzu genişletebilirsiniz. Yurt dışında oldukça popüler olan Tumblr ülkemizde de hatırı sayılır kullanıcı adedine sahip bir sosyal platformdur.

Alternatif olarak bahsettiğimiz bu beş uygulama dışında onlarca platform bulunmaktadır fakat ben kendi görüşlerime göre en çok ilgimi çekenlerden bahsettim. Tabi ki Facebook ve Twitter gibi efsane haline gelmiş platformları geçme şansları bana kalırsa çok zor görünüyor. Çünkü sosyal medya kavramını dünya literatürüne kazandıran en önemli iki sosyal ağ hiç şüphesiz Facebook ve Twitter’dır. En popüler on site arasına girmek için web dünyasına yeni terimler kazandırabilecek bir uygulama ve ya web sitesi geliştirilmesi ve bunun zamanla kullanıcılar tarafından farklı bulunarak popülerlik kazanması gerekir. Yani tamamen farklı bir fikri hayata geçirmesi gerekiyor.

Web Sitesine buradan ulaşabilirsiniz !

Yazımız burada son bulurken değerli yorumlarınızı bekliyoruz . Umarım yazımız sizlere faydalı olmuştur. Hayatınız bilinmeyeni aydınlatarak geçsin.